Onsdagskapsejlads

Loading...

Roskilde og Veddelev sejlklubber har fælles ugentlige onsdagssejladser henover forårs- og efterårssejlersæsonen.

Her er plads til alle ambitionsniveauer – for nogen er det onsdags VM-ræs, for andre er det en ramme for hyggelige flotte stunder på fjorden – og så er der alt der i mellem.

For alle giver den ugentlige sejlads rutine for mandskab, test af grej, og øget erfaring i at sejle egen båd under forskellige vejrforhold.

Alle sejlbåde kan deltage, da der sejles efter gældende handikapregler. Dermed kan forskellige bådtyper konkurrere på lige vilkår.
Der er også mulighed for at sejle i et turløb uden gyldigt målerbrev.

Starter (vejledende – flaget gælder):
Turstart 18:45 (fleet 6)

Start 1 18:50 (fleet  1 + 2 + 3) Kort bane

Start 2 18:55 (fleet 4) – husk ekstra op og ned

Start 3 19:00 (fleet 5) – husk ekstra op og ned

p.s. opdateret løbsindeling 2019 kan ses via resultatliste

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

1

Von

Accent 26

279

RS

Pall Jonsson

1

Anna

Accent 26

288

RS

Preben Gregersen

1

Gonzo

Ballad

370

VSB

Allan Storgaard

1

Karoline

Comfort 30

246

RS

Mogens Andersen

1

Lise Skræp

Bavaria 30

8125

VSB

Kim Aaen

1

Twist

Drage

229

RS

Søren Eyrich Jensen

1

Josephine

Monsun 31

640

RS

Uffe Clemensen

1

Karisma

Ballad

729

RS

Niels andersen

2

La Lina

Scan-kap 99

39

VSB

Søren Kjær

2

Grislingen

Banner 33

31

VSB

Claus Christiansen

2

Bøh-Man

Impala 27

15

VSB

Kim Reggelsen

2

Lindpro

H-båd

533

RS

Morten nielsen

2

50/50

Larsen 28

47

VSB

Mogens Arentoft

2

Triple E

Express

238

VSB

Thomas Hermann

3

TheStig

Banner 34

26

VSB

Per Hammel

3

Fru Larsen

X-99

111

RS

Norman Sloth

3

Matchbox

Dehler 35

6371

VSB

Anders Terkildsen

3

Sigrid

H-35

40

RS

Henning Kristensen

3

S.O.V.S.

One off

1

RS

Anders Jensen

3

Frøken Juwel

Juwel 28

4

HSS

Kristian Juel Thomsen

3

Balder

Dufour 34 HR

614

RS

Torben Kildegaard

3

Elvira

Elan 333

454

VSB

Claus Staffe

3

Fru Vognsen

Jeaunneau Sun Fast32 i

693

RS

Anders Vognsen

4

Aurora

Diva 39

150

RS

Per Eriksen

4

Irmgard

Dehler 38

999

RS

Flemming Eske Hansen

4

Maximus

Hanse 375

603

RS

Niels Erik Sørensen

4

Bagheera

Ylva

18

RS

Otto Paulsen

4

Maja

Molich X-meter

1

RS

Thomas Ebert

4

Rosa

Concorde 38

22

RS

Preben Egerup

4

Trefoldigheden

Dragonfly 800

260

VSB

Sven Scharling

4

Frøken 34

Ylva

34

RS

Allan Kloster

5

Luna

Arcona 400

85

VSB

Lars Caspersen

5

Xenia

X-40

124

RS Anders Petersen

6

Spirit

Bavaria 32

32

VSB Chris Comlossy

> Løbsindeling 2018

Allan Kloster Ylva Frøken 34 RS 1. maj
Anders Jensen One-Off S.O.V.S RS 8. maj
Claus Staffe Elan 333 VSB 15. maj
Anders Therkildsen Dehler 35 Matchbox VSB 22. maj
Preben Egerup Concorde 38Rosa RS 29. maj
Claus Christensen Banner 33 Grislingen VSB 12. juni
Søren K. Pedersen Elan 333 Frida RS 5. juni
Kristian Juel Thomsen Juwel 28 Frøken Juwel HSS 19. juni
Mogens Andersen Comfort 30 Karoline RS 14. august
Morten Nielsen H-Båd Lindpro RS 21. august
Anders Vognsen Jeanneu 32i Sunfast Fru Vognsen RS 28. august
Niels Erik Sørensen Hanse 375 Maximus RS 4. september
Søren E Jensen Drage Twist RS 11. september
Thomas Ebert Molich X Maja RS 18. september

Aktiviteter

Check din redningsvest m.m.

maj 23 @ 19:30 - 21:30

Havnens dag 2019

maj 26 @ 11:00 - 16:00

Kalender

Kontakt

  • Normann Sloth
    20 18 87 35
    sejl@notis.dk

  • Pall Jonsson
    99 55 27 48
    palli.jonsson@gmail.com

  • Sven Scharling
    40 30 37 29
    sven@scharling.dk

  • Poul Astrup
    50 41 78 72
    poas4000@gmail.com

Kapsejladsresultater

Tilmeld dig vores udsendelsesliste

* oblikatorisk felt

Roskilde Sejlklub vil benytte dine kontaktinformationer til at holde dig opdateret vedr. kapsejladser og vil ikke blive videregivet til tredjepart.

Du kan til enhver tid afmelde dig ved at klikke på afmeldingslinket i nederst i den e-mail, du modtager fra os, eller ved at kontakte os på sejl@notis.dk. Vi behandler dine oplysninger med respekt. Mere information om vores privatlivspraksis, besøg vores hjemmeside. Ved at klikke nedenfor accepterer du, at vi kan behandle dine oplysninger i overensstemmelse med disse vilkår.

Vi benytter Mailchimp som mailkanon. Ved at tilmelde dig acceptere du at Mailchimp behandler kontaktinformationerne. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Resultater forår 2019

Forår sejladser:

Lægges op efterhånden, som resultater foreligger

  1. 01. maj 2019 Onsdags kapsejlads 01052019c
  2. 08. maj 2019 Onsdags kapsejlads 08052019
  3. 15. maj 2019
  4. 22. maj 2019
  5. 29. maj 2019
  6. 05. juni 2019
  7. 12. juni 2019
  8. 19. juni 2019

Efterår 2019

Efterår sejladser:

Lægges op efterhånden, som resultater foreligger

  1. 14. august 2019
  2. 21. august 2019
  3. 28. august 2019
  4. 04. september 2019
  5. 11. september 2019
  6. 18. september 2019 – fælles afslutning Roskilde

Historisk arkiv

Samlet resultat forår og efterår